خصوصیات یک مشاور تحصیلی خوب چیست ؟

Post
اصول مشاوره ی تحصیلی و خصوصیات یک مشاور تحصیلی خوب چیست ؟ پاسخ : هر انسانی ویژگی های شخصیتی و جسمانی خاص خود را دارد و هیچ انسانی صد در صد با انسان دیگر مشابه نمی باشد.(ادامه دارد)

 

 

 

اصول مشاوره ی تحصیلی و خصوصیات یک مشاور تحصیلی خوب چیست ؟

پاسخ : هر انسانی ویژگی های شخصیتی و جسمانی خاص خود را دارد و هیچ انسانی صد در صد با انسان دیگر مشابه نمی باشد. امروزه در کشورهای پیشرفته با تست های ژنتیک داروهایی بر اساس خصوصیات ژنتیکی همان فرد ساخته می شود و به بیمار تحویل داده می شود و روش های درمان معمول دیگر کاربرد ندارد. در مشاوره تحصیلی نیز باید به صورت مجزا و متناسب با نیاز هر فرد و با درنظر گرفتن تمام جوانب موجود راهکار مناسب به مشاوره شونده ارائه گردد. به طور مثال افراد دارای تیپ های شخصیتی و درجه هوشی متفاوتی می باشند و اهداف و علایق و توانایی های مختلفی دارند که باید در مشاوره تحصیلی لحاظ شود. گاها فردی در یک رشته توانمندی بالایی دارد و اگر در آن رشته فارق التحصیل و وارد بازار کار شود موفق تر از زمانی خواهد شد که صرفا رشته ای را براساس علاقه خوانده بخواند و استعداد کافی برای کار کردن پیرامون آن علم را نداشته باشد. در چنین شرایطی یک مشاور با تجربه و همه جانبه نگر با نشان دادن آینده شغلی و بازار کار و در نظر گرفتن علایق و توانمندی های مراجعه کننده او را برای تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

یک مشاور تحصیلی خوب ویژگی هایی دارد که به شرح ذیل است :

الف) انجام تست شخصیتی : اهمیت تست شخصیتی و شناخت تیم شخصیتی یک فرد به قدری مهم است که برای استخدام در تمامی شرکت های بزرگ مثل شرکت اپل و گوگل و مایکروسافت جز ملزومات است . مشاور باید از داوطلب تست شخصیتی بگیرد تا توانایی و استعداد و ابعاد پنهان شخصیتی و توانایی های پنهان وی را دریابد و بر اساس تمام این داده های ارزشمند به او مشاوره دهد.

ب)صرفا چیزی نگوید که مراجعه کننده خوشش بیاید بلکه همواره واقعیات را به مراجعه کننده اعلام کند و البته نقاط ضعف را طوری عنوان کند که باعث سرخوردگی و نا امیدی مراجعه کننده نشود و در مواقعی که فرد پیشرفت های کوچک نیز داشت حتما او را تشویق و به آینده امیدوار کند.

ج) طوری با مراجعه کننده رفتار کند که حس دوستی و اعتماد بین آن دو ایجاد شود و از کلمات سنگین در مشاوره استفاده نکند و رسا و گویا صحبت کند. مشاور خوب تکنیک های بیان را می داند و با تسلط حرف می زند و مِن مِن نمی کند.

د) در بین جامعه ی پزشکی مشهور است که پزشکی که برای بیمارش تشکیل پرونده میدهد پزشک باسواد تری نسبت به سایر همکارانش است. در مورد مشاوره نیز همین است. مرحله به مرحله ی مشاوره اعم از مشکلات مراجعه کننده و راهکاری که مشاور ارائه می دهد باید نوشته شود و در غالب پرونده نگهداری شود تا در مراجعه بعدی مشخص شود مشاور شونده با آن روش ها رشدی داشته یا خیر و اگر رشدی نداشته مشکل او ریشه یابی گردد‌. مشاور خوب برای تمام مراجعینش تشکیل پرونده می دهد حتی آنهایی که مطمئن  است بعد از یک بار مراجعه مجددا مراجعه نمیکنند. تشکیل پرونده اگر به صورت الکترونیکی در کامپیوتر باشد بهتر است.

ه) مشاور تحصیلی باید آینده ی شغلی و سطح درآمد پیش بینی شده ی حرفه موردنظر و سختی های مسیر را به مراجعه کننده بازگو کند تا در تصمیم گیری صحیح او را یاری دهد و حتی در صورت نیاز  با پدر و مادر آن دانش آموز یا دانشجو در قبال تحصیلش صحبت کند و  با آن ها همفکری نماید. هیچ مشاوری یک فرد رو از پدر و مادر آن فرد بهتر نمیشناسد به همین جهت همفکری با والدین مراجعه کننده ثمر بخشی بالایی در انتخاب دارد.

یک مشاور خوب بیش از آنکه به فکر منفعت اقتصادی خود باشد به فکر منفعت مراجعه کننده است و دلسوزانه او را به سمت هدف راهنمایی می کند و ارائه ی اطلاعات مفید را از او دریغ نمی کند.

برای دریافت مشاوره تحصیلی با مشاوران ((مرکز مشاورین همراه زندگی بهتر)) از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071515 و از طریق همراه اول با شماره 99225052 تماس بگیرید‌.

پوريا یزدان پرست

1223

من مشاوره ی تحصیلی و انگیزشی و مشاور ژنتیک با بیش از چهار سال سابقه ی مشاوره تلفنی هستم و درصد رضایت مراجعینم تا قبل از عقد قرار داد با شرکت مشاورین همراه خیلی بالا بوده و امیدوارم بتونم با همان کیفیت همراه با شرکت مشاورین همراه خدمات مشاوره ای ارائه بدم.