یبوست | علت و راه های درمان خانگی آن

Post
توصیه های مهم برای رفع و جلوگیری از یبوست: یک) دریافت کافی فیبر: رژیم غذایی روزانه یک خانم بزرگسال بایستی حاوی 25 گرم و یک مرد بزرگسال 38 گرم فیبر باشد. فیبر مورد نیاز را می توان از طریق مصرف میوه ها (به ویژه میوه های خشک، خیساندن آلو برای چند ساعت و مصرف آلو و آب آن که کمی ولرم شده است(ادامه دارد)

 

شیوع یبوست

یبوست یک مشکل عمده و جدی در سراسر جهان محسوب می شود. گزارش میزان دقیق شیوع یبوست کار دشواری است چرا که تعداد کمی از افرادی که از یبوست رنج می برند برای درمان به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند. لذا گزارشات شیوع یبوست در سراسر دنیا به طور گسترده ای متغیر است، به طوری که شیوع یبوست در کودکان بین ۰/۷ ٪ تا ۲۹/۶ ٪ و در بزرگسالان بین ۲/۵ ٪ تا 79% گزارش شده است. اخیراً شیوع یبوست در بزرگسالان ایرانی بین 37-۱/۴ درصد اعلام شده است. به نظر می رسد یبوست در زنان، سالمندان، افراد چاق و افرادی با وضعیت اجتماعی-اقتصادی ضعیف، شایع تر است.

تعریف یبوست

یبوست به صورت مشکل در دفع مدفوع تعریف می شود که از طریق تعداد دفعات دفع یا دفع دشوار (دفع دردناک، سخت و ناقص) تشخیص داده می شود. تعداد دفعات طبیعی دفع مدفوع می تواند از سه بار در روز تا سه بار در هفته متغیر باشد.

علل یبوست در بزرگسالان

یک)شیوه زندگی و رژیم غذایی نامناسب از علل یبوست است.

- فقدان فیبر (میوه ها، سبزیجات، نان و غلات کامل، حبوبات و آجیل ها) در رژیم غذایی

- مصرف ناکافی مایعات

- رژیم های غذایی بسیار کم کالری طولانی مدت و گرسنگی های مزمن

- ورزش نکردن و بی تحرکی

- عدم پاسخ به موقع به احساس اجابت مزاج

دو) بارداری خود می تواند از علل یبوست باشد.

سه)ابتلا به برخی از بیماری ها مانند: دیابت، کم کاری تیروئید، سرطان، ام اس (MS)، پارکینسون و... نیز میتواند منجر به یبوست شود.

چهار) استفاده از برخی از داروها و مکمل ها، از جمله داروهای مخدر مانند کدئین و مورفین، برخی داروهای ضد افسردگی، مصرف طولانی مدت مسهل ها و مدرها، مصرف برخی از مکمل ها مانند آهن و کلسیم و... نیز از علل یبوست است.

پنج) فشار عصبی یا اضطراب نیز یکی دیگر از علل یبوست است و می تواند موجب تشدید آن هم بشود.

علل یبوست در کودکان نیز می تواند دریافت ناکافی فیبر و مایعات، مصرف برخی از داروها، بی تحرکی، اختلال در حرکات روده و همچنین حساسیت های غذایی مانند حساسیت به شیر و گندم باشد. لازم به ذکر است آموزش کودکان در خصوص پاسخ به موقع اجابت مزاج در سال های اول زندگی بسیار مهم است و احتمال ایجاد یبوست در سال های بعدی زندگی را کاهش خواهد داد. یبوست در کودکان می تواند منجر به بی اشتهایی، کاهش دریافت غذایی و نهایتاً منجر به بازماندن آنها از رشد گردد.

لذا یافتن علت اصلی یبوست بسیار حائز اهمیت است تا با توجه به علت ایجاد آن، مراقبت های تغذیه ای صورت گیرد.

توصیه های مهم برای رفع و جلوگیری از یبوست

یک) دریافت کافی فیبر: رژیم غذایی روزانه یک خانم بزرگسال بایستی حاوی 25 گرم و یک مرد بزرگسال 38 گرم فیبر باشد. فیبر مورد نیاز را می توان از طریق مصرف میوه ها (به ویژه میوه های خشک، خیساندن آلو برای چند ساعت و مصرف آلو و آب آن که کمی ولرم شده است به خصوص در حالت ناشتا)، سبزیجات (به خصوص هویج، سیب زمینی و کلم)، نان و غلات کامل (مانند نان های سبوس دار)، حبوبات و آجیل ها تأمین کرد.

دو) دریافت کافی مایعات: نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز. بهتر است مایعات به صورت گرم و ولرم مصرف شوند. چای نعناع و چای بابونه می توانند باعث کاهش علایم یبوست شوند.

سه) مصرف محصولات پروبیوتیک مانند ماست پروبیوتیک و دوغ پروبیوتیک (کفیر) نیز موجب جلوگیری از یبوست می شود.

چهار) شرکت مداوم در فعالیت های ورزشی و افزایش فعالیت بدنی (به ویژه ورزش هایی که روی شکم کار می کنند.)

پنج) پاسخ بلافاصله به احساس اجابت مزاج و اختصاص وقت کافی برای دفع مدفوع (بهتر است برای اجابت مزاج زمان کافی بگذارید و صبور باشید، برای مثال بعد از صبحانه به مدت 15 دقیقه داخل توالت بمانید تا این امر به مرور زمان به صورت روتین به عنوان برنامه روزانه دفع مدفوع برای شما نهادینه شود و بعد از مدتی خواهید دید که سر همان ساعت احساس اجابت مزاج به سراغتان می آید.)

شش) آرامش و استراحت کافی و پرهیز از خستگی مفرط

راضیه کریم بیکی

6566

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، شماره نظام پزشکی: ت-3576، عضو انجمن تغذیه ایران