همجنس گرایی | گرایش جنسی یا بیماری و انحراف؟

Post
ما اسمش را می گذاریم هم جنس خواهی چرا که در ایران همجنس گرایی را با هم جنس بازی یکی در نظر می گیرند واین امری اشتباه است.(ادامه دارد)

 

ما اسمش را می گذاریم هم جنس خواهی چرا که در ایران همجنس گرایی را با هم جنس بازی یکی در نظر می گیرند واین امری اشتباه است.

نگاه علمی و پزشکی به همجنس گرایی از نیمه دوم قرن نوزدهم شروع شد؛ زمانی که پزشکی مجارستانی به نام کارولی ماریا کرتبنی برای اولین بار اصطلاح homosexual را مطرح کرد. این اصطلاح زمانی فراگیر شد که ریچارد ون کرافت-ابینگ در کتاب Psychopathia Sexualis آن را به کار گرفت.

مفهوم سازی های اولیه در مورد همجنس گرایی تحت تاثیر تعاریف و نظریه های مربوط به جنسیت در همان حوالی قرن نوزده شکل گرفت و بر بنیاد تعاریفی از جنسیت استوار شد که امروز چندان دقیق و درست به حساب نمی آیند. نمونه اش نظر کارل هاینریخ اولریچ که مرد همجنس گرا را روح زنانه ای می دانست گرفتار در بدن مردانه ( در ایران، مردم عادی هنوز برای اشاره به اختلال هویت جنسی در مردان از اصطلاح اواخواهر استفاده می کنند و اواخواهر را با همجنس گرا اشتباه می گیرند). نظرات بعدی ، مانگوس هرچفلد و هولاک الیس هم چیزی شبیه اولریچ بود و اینک بیشتر جنبه تاریخی دارد تا نظریه علمی دقیق یا شواهد تجربی مورد استناد متخصصان.

در افکار و عقاید بنیانگذار روانکاوی، همجنس گرایی، اواسط راه رسیدن از دوجنس گرایی کودکی به دگر جنس گرایی بزرگسالی بود. اختلاف فروید با متخصصان قبلی را می توان در این نگرش دانست که همجنس گرایی را نه گناه می دید نه بیماری و از نظر وی بیشتر حکم ناپختگی و نرسیدن به دگر جنس گرایی داشت ( خودش همجنس گرایی را با عنوان inversion خطاب می کرد).

روانکاوان بعدی جدی تر به موضوع پرداختند. ساندور رادو به طور مشخص همجنس گرایی را بیماری در نظر گرفت و پیروان مکتب روانکاوی هم کم و بیش همین عقیده را پذیرفتند. ایروینگ بایبر یک گام پیش تر گذاشت و دنبال تغییر جهت گیری جنسی افراد هم رفت، گرچه نتایجی که گزارش کرد را به خاطر فقدان پیگیری تغییرات و عدم وجود اظهارات تائید کننده نمونه ها زیر سوال برده اند.

دو کتاب تاریخی آلفرد کینزی و همکارانش درباره رفتار جنسی مردان وزنان که به ترتیب در 1945 و 1953 منتشر شد، زمینه تغییر شرایط را فراهم (تر) کرد. گستردگی رفتار و احساسات همجنس خواهانه ای که کینزی گزارش کرد، تصویر مردم آمریکا را تغییر داد(هنوز محافظه کاران آمریکایی کتاب های کینزی را در کنار آثار داروین و مارگارت مید و خیلی های دیگر در فهرست کتاب های پرخطر قرار می دهند). نمونه های کینزی آمریکایی بودند، ولی کار کللند فرد و فرنک بیچ تعمیم نتایج را راحت کرد: ثبت رفتار همجنس گرایانه در فرهنگ های مختلف و گونه هایی از نخستی ها.

کار اساسی تر را اما اِولین هوکر انجام داد. در 1957، هوکر مطالعه ای را منتشر کرد که نشان می داد متخصصین نتوانستند تمایزی بین آزمون های فرافکنِ 30 مرد همجنس گرای سالم و 30 مرد دگر جنس گرای سالم پیدا کنند. این مطالعه توجه روانپزشکانی مثل جود مارمور را به یافته های جدیدتر که نتایج کار هوکر را تائید می کرد، جلب کرد. سال 1957 که اولین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شد، همجنس گرایی به عنوان اختلال روانی در دسته sociopathic personality disturbance قرار گرفت. برچسب اختلال روانی برای همجنس گرایی در این نسخه بر اساس وجود رفتارهایی معین بود، و نه معیارهایی از قبیل آزردگی شخصی یا بدعملکردی محسوس و عینی. این طبقه بندی پایدار نماند و رویارویی فعالان همجنس گرایی و روانپزشکان انجمن، در نشست های سالانه انجمن روانپزشکی آمریکا با چاشنی مطالعاتی که پیش تر ذکر شد، بین 1970 تا 1972، APA را وادار به تجدید نظر در اختلال فرض کردن همجنس گرایی کرد.

حذف همجنس گرایی پس از طی مراحل تعریف شده در انجمن روانپزشکی آمریکا و تایید بخش تحقیق و گسترش و کمیته های مربوطه صورت گرفت و در دسامبر 1973 به تایید نهایی رسید، اما با مخالفت برخی اعضا خصوصا روانکاو ها مواجه شد. پافشاری روانکاو ها بر اینکه همجنس گرایی را باید اختلال روانی فرض کرد، به برگزاری همه پرسی در انجمن روانپزشکان آمریکا انجامید. پس از همه پرسی، و با 58 درصد رای موافق، همجنس گرایی از فهرست اختلالات حذف شد و فی نفسه در زمره اختلالات روانی قرار نمی گرفت. بخشی از این فرآیند، به شرایطی مربوط می شد که برای تعریف اختلال روانی در نظر گرفته بودند: آزار دادن خود فرد و اختلال محسوس در عملکرد اجتماعی، تحصیلی یا شغلی فرد ناشی از خود اختلال ( نه اختلال عملکرد ناشی از دیدگاه منفی دیگران نسبت به آن شرایط).

 

گرایشات همجنس خواهانه که به اختصار L.J.B.T یا دگرباش نامیده می شود شامل :

Lesbin همجنس گرایی زنان

Gay همجنس گرایی مردان

Bisectual گرایش به هر دو جنس زن و مرد

Transgender یا ترنس سکشوال که فرد ظاهر و ژنتیکش با افکارش یکی نیست و فرد خود را زن، مرد، دوجنسه، یا بی جنسیت می بیند البته این گرایش جنسیتی نیست بلکه انتخاب جنسی می باشد.

 

برای دریافت مشاوره زناشویی و اطلاعات بیشتر در رابطه با همجنس گرایی با مشاوران ((مرکز مشاورین همراه زندگی بهتر)) از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071515 و از طریق همراه اول با شماره 99225052 تماس بگیرید‌.