ویژگی های دوره نوجوانی | نوجوان خود را بیشتر بشناسیم.

Post
سرعت رشد جسمانی و نزدیک شدن به بلوغ، رشد و تکامل ذهنی، تفکر منطقی، هیجانات روحی، نوجویی، افسردگی، خوشحالی، امیدواری و ناامیدی و... همگی از تغییرات دوره نوجوانی است. اما با وجود همه ی اینها نوجوان سعی دارد خود را مستقل و متکی به نفس نشان دهد‌.(ادامه دارد)

 

سرعت رشد جسمانی و نزدیک شدن به بلوغ، رشد و تکامل ذهنی، تفکر منطقی، هیجانات روحی، نوجویی، افسردگی، خوشحالی، امیدواری و نومیدی و ... همگی از تغییرات دوره نوجوانی است.

اما با وجود همه ی اینها نوجوان سعی دارد خود را مستقل و متکی به نفس نشان دهد‌.

او تلاش می کند شخصیت خود را به نحو ارزشمندی کامل و شاخص کند و به دنبال الگو و هویت یابی است. تمایل دارد همه چیز را با دلیل و مدرک قانع کننده بپذیرد. کنجکاوی می کند و ماجرا جویی را دوست دارد اما بیشتر گوشه گیر و انزواطلبی را ترجیح می دهد.

نوجوانی دوره ایی است پر از تعارض و نوسان بین وابستگی و استقلال. دوره ایی است شبیه به رویا و در آن هر حادثه و پیش آمدی ممکن است رخ دهد.

در این دوره اضطراب و کابوس ها و ترسها و خیال پردازی ها امری عادی تلقی می شوند.

نوجوان با خودش و خانواده اش و دوستانش رابطه ایی پر تنش و بهانه جو دارد و از روحیه ایی نا آرام و ستیزه جو و مد پرست و قهرمان جو و خرده گیر و عیب جو برخوردار است.

 

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان با مشاوران ((مرکز مشاورین همراه زندگی بهتر)) از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071515 و از طریق همراه اول با شماره 99225052 تماس بگیرید‌.

بتول خطیبی

1157

کارشناس علوم تربیتی از سال ۷۲ در این حیطه مشغول به فعالیت هستم