کودک بدغذای من | ۱۰ روش ساده برای غذاخوردن کودک بدغذا

Post
امروزه بسیاری از کودکان در پذیرش وعده‌های غذایی دچار مشکل هستند. این عدم پذیرش می‌تواند به دلیل بدغذایی و یا بی‌اشتهایی باشد. والدین عزیز باید بدانند این دو حالت کاملا با یکدیگر متفاوت اند و تشخیص آن باید توسط پزشک و یا کارشناس تغذیه کودک صورت بگیرد.(ادامه دارد)

 

امروزه بسیاری از کودکان در پذیرش وعده‌های غذایی دچار مشکل هستند. این عدم پذیرش می‌تواند به دلیل بدغذایی و یا بی‌اشتهایی باشد. والدین عزیز باید بدانند این دو حالت کاملا با یکدیگر متفاوت اند و تشخیص آن باید توسط پزشک و یا کارشناس تغذیه کودک صورت بگیرد.

 

تفاوت کودک بدغذا و بی‌اشتها

بی‌اشتها بودن کودک می‌تواند در اثر کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی، یبوست، عفونت، بیماری و عدم تعادل برخی هورمون‌های بدن باشد که باید توسط فرد متخصص بررسی و تشخیص داده شود، در صورتی که بد‌غذایی از عادات کودک سرچشمه می‌گیرد و با تصحیح این عادات زیر نظر متخصص تغذیه می‌تواند به راحتی درمان شود.
برخی والدین برای افزایش اشتهای کودکان خود شربت های اشتها آور را خریداری می‌کنند و مصرف خودسرانه آن را آغاز می‌کنند. این گونه مکمل‌ها دارای ترکیبات شیمیایی می‌باشد و غنی از ویتامین و املاح است. در ابتدای مصرف، احتمال دارد که اشتهای کودک کمی بیشتر شود ولی با ادامه مصرف آن ممکن است کودک دچار مسمومیت و حتی آسیب های کبدی و کلیوی شود. بنابراین استفاده خودسرانه از مکمل‌های غذایی مضر می‌باشد و مصرف آن باید زیر نظر متخصص صورت گیرد.
با توجه به سن حساس کودکان و اهمیت رشد جسمی و فکری کافی در آنان، بررسی بی‌اشتهایی و بدغذایی بسیار ضروری و مهم می‌باشد. چراکه با عدم دریافت کافی مواد غذایی، کودک دچار کمبود و در نتیجه صدماتی همچون رشد ناکافی جسمی و فکری می‌شود که غیر قابل جبران می‌باشد. بنابراین پیگیری آن توسط والدین عزیز بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.
دلایل عمده‌ای که باعث می‌شود کودک از دریافت غذا امتناع کند شامل موارد زیر می‌باشد:
1. سایر افراد خانواده غذا را نپذیرند.
کودکان به‌طور مستقیم از رفتارهای دیگران به‌خصوص خانواده خود الگو برداری می‌کنند. به همین دلیل در صورتی‌ که والدین و یا خواهر و برادرانشان غذا را رد کنند و یا عدم علاقه خود را به غذا نشان دهند کودک رفتار آنان را تکرار خواهد کرد. باید بدانید که کودکان بسیار باهوش هستند و متوجه تمامی حالات اطرافیان می‌باشند.
2. وعده غذایی قبلی حجیم بوده باشد.
حجم معده کودک بسیار کم است. بنابراین در صورتی که در یک وعده غذایی حجم زیادی را مصرف کرده باشد ممکن است برای ساعات طولانی تری سیر بماند. احتمال رخ دادن این حالت زمانی‌ که غذای مصرف شده چرب‌تر و پرفیبر‌تر باشد بیشتر می‌باشد.
از مواد غذایی غنی از  فیبر می‌توان به غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات، حبوبات و مغزها اشاره کرد.
3. در بین وعده های غذایی اصلی تنقلات زیادی مصرف کرده باشد.
همان‌طور که گفته شد معده کودکان کوچک می‌باشد بنابراین نباید از یک ساعت قبل از وعده غذایی اصلی تنقلات مصرف شود، حتی آب.
4. کودک خسته باشد.
خستگی و خواب آلودگی موجب اجتناب کودک از مصرف غذا می‌شود.
5. اضطراب و پریشانی کودک.
 
متخصصان تغذیه همواره تاکید بر آن دارند که غذای کودکان باید در محیطی آرام و به دور از تنش و استرس سرو شود.
برخی والدین با اجتناب کودک از غذا خوردن با او دعوا می‌کنند و با تهدید سعی در غذا دادن به او دارند. باید بدانید که این کار تاثیر معکوس داشته و تمایل کودک را به خودن غذایش بیشتر از قبل کاهش می‌دهد.
6. ظاهر غذا برای کودک جذاب نباشد.
کودکان قبل از طعم، به ظاهر غذاها توجه می‌کنند و در صورتی که برای آنان جذاب نباشد حتی از آن امتحان نمی‌کنند. بنابراین با تزیین بشقاب غذایی کودکان توسط میوه ها و سبزجات رنگارنگ آن‌ها را به خورن غذا ترغیب کنید.
7. زمان غذا خوردن ثابتی وجود نداشته باشد.
سیستم هورمونی و گوارشی بدن کودک به گونه‌ای است که اگر زمان غذا خوردن، خوابیدن و بیدار شدن آن ثابت باشد بهترین کارایی را خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است زمان غذا خوردن کودک معین باشد تا قبل از سرو غذا کودک خود را از نظر فکری برای دریافت غذا آماده کرده باشد و منتظر آن باشد. 
8. اصرار والدین به غذا خوردن.
متخصصان تغذیه همگی بر این باور هستند که اصرار و تقاضای مداوم والدین برای غذا خوردن فقط موجب ایجاد یک عادت نادرست در کودک می‌شود و هیچ تاثیری در افزایش میزان غذای مصرفی ندارد.
9. مصرف مایعات و مواد غذایی چرب با غذا.
ماست و دوغ پرچرب، نوشیدنی های گازدار و سس های حاوی چربی بالا موجب پر شدن سریع معده کودک می‌شود و در نتیجه کودک زود احساس سیری می‌کند.
10. عدم تمرکز حین غذا خوردن.
بازی کردن و تماشای تلویزیون در هنگام غذا خوردن اشتباه بزرگی می‌باشد. سعی کنید محیطی آرام را برای سرو غذا فراهم کنید.
در این مقاله نکات موثری برای والدین عزیز ارائه شد. امید است با رعایت نکات ذکر شده و صبر و شکیبایی در رابطه با تغذیه کودکان شاهد رشد جسمی و فکری مناسب در آنان باشیم. 
فراموش نکنید که کودکان موهبت و هدیه ای از جانب خداوند هستند و هر تلاشی برای حفظ سلامت و نگهداری از آنان، لذت بخش و مثمرالثمر خواهد بود. 
با آرزوی سلامتی برای تمامی کودکان

زهرا بابایی

6010

کارشناس تفذیه و رژیم درمانی کارشناس ارشد تغذیه ورزشی ۴ سال سابقه کار در زمینه آموزش تغذیه سالم ۵ سال سابقه کار در زمینه رژیم های کودکان مانند چاقی ، بدغذایی ، دیابت ، بیماری های کلیوی و گوارشی، بیماری های متابولیک ،رژیم کتوژنیک و غیره