تربیت کودک | با شیطنت کودکان چه کنیم؟

Post
بچه شیطون یعنی بچه سالم"
"بچه‌ات بیش فعاله، ببرش مغز و اعصاب دارو بده آروم بشه"
" بچه‌ات بهت نگاه نمیکنه؟ نکنه اوتیسم داره؟"
چقدر از این جملات شنیده‌اید؟(ادامه دارد)

 

"بچه شیطون یعنی بچه سالم"

"بچه‌ات بیش فعاله، ببرش مغز و اعصاب دارو بده آروم بشه"
" بچه‌ات بهت نگاه نمیکنه؟ نکنه اوتیسم داره؟"
چقدر از این جملات شنیده‌اید؟ چقدر در برخورد با رفتارهای کودکتان دچار یاس و ناتوانی شدید و نمی‌دانستید که اصلا رفتار کودکتان طبیعی است یا خیر؟ در چنین شرایطی چه می‌کنید؟ یه سرچ ساده در اینترنت به شما انبوهی از اطلاعات می‌دهد. اما کدام بخش از این اطلاعات علمی و صحیح است؟ آیا می‌توان با سرچ کردن در اینترنت تشخیص اختلال داد و روش‌های درمانی را اجرا کرد؟
بگذارید کمی روراست باشیم. اگر فرزند شما یک روز صبح بیدار شود و نتواند راه برود، یا صحبت کند یا... به سرچ کردن در اینترنت اکتفا می‌کنید؟ پس چرا در مورد مسائل رفتاری و روانشناختی این قدر کوتاهی می‌کنید؟ اگر بیماری‌های قلب و کلیه و... را بتوان خوددرمانی کرد، مشکلات روانشناختی را هم می‌توان.
آیا می‌دانید چه زمانی باید به چه متخصصی رجوع کنید؟ 
وقتی صحبت از بیماری و مشکلات رفتاری و روانی می‌شود باید بدانید به چه متخصصی مراجعه کنید. در این مقاله کوتاه در این زمینه به شما اطلاعات می‌دهیم.
متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی): متخصصین این رشته به درمان غیر جراحی بیماری‌های مغز و اعصاب و عضلات می‌پردازند و اگر با مسائلی مثل سردرد و سرگیجه، فراموشی و اختلال حافظه، تشنج و اختلالات سطح هوشیاری، مورمور شدن دست و پا، کمردرد، فلج دست و پاها، لرزش اندام و از این قبیل بیماری‌ها مواجه شدید باید به این گروه از متخصصان درمان مراجعه کنید.


روانپزشک: این گروه از متخصصان با تجویز دارو به کاهش و قطع علایم اختلالات روانی می‌پردازند. از جمله وسواس،‌ افسردگی و بیماری‌های گروه اختلالات شخصیت و...
مشاور: در این گروه مشاورینی قرار دارند که در زمینه ازدواج، تحصیلات و انتخاب رشته و شغل می‌توانند به شما کمک کنند.
روانشناس: در این گروه می‌توانید از متخصصانی کمک بگیرید که اطلاعات جامعی در مورد اختلال‌های روانی دارند و روش درمانی آنها غیردارویی است. روانشناس با بررسی تاریخچه زندگی بیمار و علائم و ...تشخیص می‌دهد که آیا شما یا فرزندتان نیاز به درمان دارید یا خیر. در شرایطی که بیماری تشخیص داده شده در مرحله حاد باشد و یا برای کنترل یک سری از علائم نیاز به دارو باشد، روانشناس شما را به یک روانپزشک ارجاع می‌دهد تا در کنار درمان شناختی و برای تاثیر بهتر از دارو کمک بگیرید.
در واقع بهترین کار در شرایطی که احساس نیاز به کمک تخصصی دارید مشورت با یک روانشناس است تا شما را در مسیر صحیح درمان قرار دهد. گاهی مصرف دارو به تنهایی نمی‌تواند کارساز باشد. گاهی باید شناخت و نگاه خود را به مسائل تغییر دهید، گاهی باید روش تربیتی و فرزندپروری خود را تغییر دهید تا رفتار فرزندتان تغییر کند، گاهی یاد گرفتن چندبازی ساده و تمرین ساده باعث حل شدن مشکلات درسی کودک شما می‌‌شود.
در دنیایی که برای پرورش یک گیاه هم باید آموزش دید، از آموزش تعلیم و تربیت فرزند خود غافل نشوید. هزینه ای که امروز برای رشد و تربیت صحیح کودک خود می‌کنید یک سرمایه گذاری ارزنده برای آینده اوست.