۱۰ علت طلاق | به کمک مشاور ریشه مشکلاتتان را پیدا کنید.

Post
مشاوره روشی است که به زن و شوهرها کمک می‌کند نسبت به پرتگاه‌های زندگی مشترک خود به موقع آگاهی کسب کنند و از راهکارهای روانشناسی مؤثر برای پیشگیری از جدایی استفاده نمایند.(ادامه دارد)

 

محافظت از زندگی مشترک و نگهداری از شور و نشاط روزهای اول ازدواج همیشه کار آسانی نیست. به‌خصوص زمانی که زوج‌ها درگیر مسائلی مانند فشارهای مالی می‌‌شوند. علاوه بر این عوامل دیگری نیز وجود دارند که امروزه نه تنها در ایران بلکه در جامعه جهانی نیز به عنوان فاکتورهای اصلی طلاق مطرح می‌شوند.

در حقیقت توجه به این فاکتورها بسیار مهم است و آگاهی نسبت به دلایل تباهی یک زندگی مشترک که احتمالاً زمانی عاشقانه بوده است، می‌تواند تأثیر مثبتی بر کاهش آمار طلاق در خانواده‌ها داشته باشد. مشاوره روشی است که به زن و شوهرها کمک می‌کند نسبت به پرتگاه‌های زندگی مشترک خود به موقع آگاهی کسب کنند و از راهکارهای روانشناسی مؤثر برای پیشگیری از جدایی استفاده نمایند.

 

به کمک مشاور ریشه مشکلاتتان را پیدا کنید و آن‌ها را بسوزانید.

مراجعه کنندگان بسیاری به مشاوران مراجعه می‌‌کنند که از دعوا و بحث‌‌های پی در پی، بهانه‌گیری‌‌ها، بی‌توجهی‌ها و فشارهای روانی موجود در زندگی مشترکشان به ستوه آمده‌‌اند و طلاق را آخرین راه حل برای این معضلات می‌دانند. اما در واقع این افراد نیز نسبت به این که جدایی بهترین راهکار باشد مطمئن نیستند و به همین دلیل به مشاور مراجعه می‌کنند. مشاور بعد از برقراری جلسات ملاقات با زوجین به‌تدریج و با کمک خود آن‌ها عواملی که باعث بروز این اختلافات در زندگیشان شده است را پیدا می‌‌کند و آن‌ها را قدم به قدم برای مدیریت این مشکلات و بازگرداندن آرامش به زندگی همراهی می‌نماید.

 

۱۰ علت مهم طلاق در جامعه

می‌دانید که مشکلی بین شما و همسرتان وجود دارد، همسرتان در آخرین صحبتی که با هم داشتید، عبوس، گوشه‌گیر و بی‌علاقه بوده است. با این حال با خودتان فکر می‌کنید که این مشکل نیز مانند همیشه حل می‌شود، آب‌ها از آسیاب می‌افتد و زندگی دوباره شیرین می‌شود. اما یک روز که به خانه برمی‌گردید، می‌بینید که هیچ کدام از وسایل همسرتان در کمد نیست و فقط یک تکه کاغذ روی میز است، کاغذ را باز می‌کنید و در جا خشکتان می‌زند، دادخواست طلاق. آیا فکر می‌کنید که این ماجرا ممکن است برای شما هم پیش بیاید؟ به قول معروف قهر و آشتی نمک زندگی زناشویی است، اما گاهی پیش می‌آید که این قهر و آشتی‌های مکرر در نهایت منجر به جدایی زوجین می‌شود. بنابراین مشکلاتی را که در رابطه زناشوییتان پیش می‌آید، نادیده نگیرید، چون ممکن است، تیغ تیز این دعواها در نهایت پیمان زناشوییتان را پاره کند. پس لازم است نسبت به مهم‌ترین عواملی که باعث جدایی زوجین هستند آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید علائم خطر را به موقع تشخیص داده و زندگی خود را از فروپاشی و شکست نجات بدهید.

 

  • خیانت

خیانت یکی از عوامل اصلی فروپاشی اکثر ازدواج‌ها است. شاید در زمان خشم و عصبانیت فکر کنیم که دلایل خیانت کاملاً مشخص است، اما واقعیت این است که دلایل متعددی برای خیانت وجود دارد. خشم و نفرت از دلایل شایع خیانت به شمار می‌آید و تفاوت در میل جنسی یا شیوه ارضاء شدن امیال جنسی، سردی رابطه و فقدان محبت نیز زمینه را برای خیانت آماده می‌کند. خیانت غالباً به صورت یک دوستی به ظاهر پاک و بی‌خطر شروع می‌شود. مرحله اول خیانت یک رابطه عاطفی است که به تدریج به رابطه جنسی نیز ختم می‌شود.

 

  • مسائل مالی

واقعیت این است که پول خوشی و لذت را به ارمغان می‌آورد. مسائل متعدد، از قبیل تفاوت در اهداف مالی، شیوه هزینه کردن و سرگرمی‌ها باعث می‌شود که یکی از زوجین به نظر دیگری ولخرج بیاید و به این ترتیب جرو بحث‌های متعددی شروع شود که بنیان ازدواج را به خطر می‌اندازد. مسائل مالی تمامی جوانب زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. پول و استرس در زندگی زناشویی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

 

  • سردی رابطه و ارتباط نداشتن زوجین با هم

با هم گفتگو کردن و ارتباط داشتن برای بقای ازدواج ضروری است و اگر ارتباط موثری بین زوجین وجود نداشته باشد، این سردی بذر ناامیدی و بی‌علاقگی را در دل زوجین می‌کارد که بر تمامی جوانب ازدواجشان سایه می‌افکند و میوه نهایی آن طلاق است. از طرف دیگر ارتباط گرم و موثر بنیان ازدواج را تقویت می‌کند. فریاد زدن بر سر یکدیگر، صحبت نکردن در طول روز، نیش و کنایه زدن و مسخره کردن روش‌های ناسالم و خطرناکی برای برقراری ارتباط هستند که باید از آن‌ها اجتناب شود. شکی نیست که تمرین کردن ارتباط موثر به منظور اصلاح اشتباهات قدیمی دشوار است، اما بهبود رابطه و نجات زندگی زناشویی ارزش این سختی کشیدن را دارد.

 

  • جر و بحث مداوم

جرو بحث‌های مداوم بر سر موضوعات مختلفی مانند انجام دادن کارهای خانه و بحث درباره فرزندان برای ازدواج سم است. دعواهای مداوم بر سر یک موضوع غالباً به این دلیل است که زوجین فکر می‌کنند، طرف مقابل به حرف‌های او گوش نمی‌دهد یا او را درک نمی‌کند. بسیاری از همسران نمی‌توانند موضوع را از دید همسرشان نگاه کنند، در نتیجه بدون رسیدن به نتیجه و راه‌حل، دائم با هم بحث می‌کنند.

 

  • افزایش وزن

شاید بسیار سطحی یا غیرعادلانه به نظر برسد، اما افزایش وزن یکی از علل شایع طلاق است. چاق شدن شدید یکی از همسران باعث می‌شود که جذابیت خود را برای طرف مقابل از دست بدهد. به علاوه اضافه وزن عزت نفس را تحت الشعاع قرار می‌دهد و این کمبود، نزدیکی و رابطه جنسی زوجین را نیز مختل می‌کند.

 

  • انتظارات غیرمنطقی

بسیاری از جوانان ازدواج را با انتظارات و توقعاتی بلندپروازانه شروع می‌کنند و انتظار دارند که همسرشان کاملاً با تصورات آنها مطابقت داشته باشد و تمام رویاهای عاشقانه‌شان به واقعیت مبدل شود. این انتظارات غیرمنطقی فشار و تنش شدیدی را به طرف مقابل ایجاد می‌کند، مایه ناامیدی دیگری می‌شود و ازدواج را به لبه پرتگاه می‌کشاند.

 

  • نداشتن رابطه جنسی

سردی رابطه و دور بودن از یکدیگر به سرعت ازدواج را به نابودی می‌کشاند، چرا که زوجین حس می‌کنند که دارند با یک فرد غریبه زندگی می‌کنند و بیشتر از آن که همسر داشته باشند، هم‌خانه دارند. ‌این سردی و بیگانگی پی‌آمد فقدان نزدیکی عاطفی یا جسمی نیست و همواره به رابطه جنسی مربوط نمی‌شود. اگر مدام به همسرتان بی‌محلی می‌کنید، باید بدانید که دارید زمینه را برای طلاق آماده می‌کنید. گرم و خاص کردن رابطه زناشویی مسئولیت هر دو طرف است. کارهای کوچک اما مهمی مانند مهربانی و قدردانی را امتحان کنید و حتی‌الامکان رابطه جنسیتان را لذت‌بخش کنید تا رابطه‌تان شیرین شود.

 

  • آماده نبودن برای ازدواج

تعداد قابل توجهی از زوجین در تمام گروه‌های سنی آماده نبودن خود را برای ازدواج و شروع یک رابطه متعهدانه دلیل اصلی طلاق می‌دانند. بالاترین نرخ طلاق به گروه سنی ۳۰ ـ ۲۰ سال مربوط می‌شود. تقریباً نیمی از طلاق‌ها در ده سال نخست زندگی، به ویژه بین چهارمین و هشتمین سال ازدواج رخ می‌دهد.

 

  • سوء استفاده

سوءاستفاده عاطفی یا جسمی واقعیت تلخ و ناراحت کننده‌ی زندگی بعضی زوجین است. فردی که مرتکب سوءاستفاده می‌شود، لزوماً همواره شیطان‌صفت و بد نیست، عموماً مشکلات عاطفی عمیقی وجود دارد که در ریشه‌یابی علت سوءاستفاده باید به آنها پرداخته شود. دلیل سوءاستفاده هر چه که باشد، هیچ کس نباید به آن تن بدهد. اگر در چنین شرایط ناراحت کننده‌ای قرار دارید، هر چه سریع‌تر به روشی ایمن و قانونی خودتان را آزاد کنید.

 

  • عدم مشورت با دیگران

حتی همسرانی که بهترین‌ها را برای هم می‌خواهند، نیز گاهی نمی‌توانند بر مشکلاتشان غلبه کنند و پایشان به دادگاه خانواده باز می‌شود. به همین دلیل است که باید مشکلات رابطه را به سرعت حل کرد. آن‌قدر صبر نکنید که کار از کار بگذرد و نتوانید دیگر رابطه‌تان را نجات دهید. مهربانی را تمرین کنید، برای نزدیکی و رابطه‌تان اولویت قائل شوید، با هم به تعطیلات بروید و حتی اگر اوضاع بر وفق مراد است، از مشاور خانواده کمک بگیرید تا سلامت و دوام رابطه‌تان حفظ شود. قبل از آن که به این نتیجه برسید که اوضاع از کنترل خارج شده است و دست از زندگی مشترک خود بکشید، نهایت سعی خود را بکنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید و آرامش خاطر داشته باشید که همه راه‌های ممکن را قبل از آخرین اقدام امتحان کرده‌اید.

زهرا کاظمی

2285

مشاور خانواده ازدواج وطلاق واموزش مهارتهای زندگی