مطالبه وجه فاکتور فروش

Post
یکی از متداول‌ترین دعاوی مطروحه در دادگاه‌ها و مراجع قضایی، دعوی مطالبه وجه اسناد عادی می‌باشد. یک نمونه از اسناد عادی که استفاده از آن در بین افراد جامعه بسیار رایج است، فاکتور فروش می‌باشد.(ادامه دارد)

 

یکی از متداول‌ترین دعاوی مطروحه در دادگاه‌ها و مراجع قضایی، دعوی مطالبه وجه اسناد عادی می‌باشد. یک نمونه از اسناد عادی که استفاده از آن در بین افراد جامعه بسیار رایج است، فاکتور فروش می‌باشد که به عنوان سند نهایی خرید و فروش باید به امضای فروشنده و خریدار برسد. فاکتورهای فروش به دو صورت رسمی و غیر رسمی می‌باشند. فاکتورهای رسمی قابل ارائه به اداره مالیات بوده و از مبنای حقوقی محکم‌تری برخوردار هستند.
دعوی مطالبه وجه فاکتور فروش به دو دلیل ممکن است اقامه شود.

  • 1- عدم پرداخت وجه: در اغلب موارد ممکن است فروشنده و خریدار بر سر نحوه پرداخت مبلغ کالای خریداری شده با یکدیگر توافق کرده باشند. به عنوان مثال کالا با پرداخت مبلغی معین به عنوان قسط اول به مشتری تحویل داده شود و مابقی به صورت اقساطی پرداخت شود. در چنین حالتی اگر خریدار در موعد سررسید از پرداخت اقساط خودداری کند، فروشنده می‌تواند از فاکتور فروش به عنوان مدرکی برای اقامه دعوی مطالبه وجه فاکتور فروش در دادگاه استفاده کند. لازم به ذکر است در چنین مواردی فروشنده لازم است وجود دین را ثابت کند، چرا که ممکن است خریدار به طور کلی منکر وجود بدهی و یا مدعی پرداخت وجه شود. به علاوه فروشنده باید تحویل کالای مربوط به فاکتور را در دادگاه ثابت نماید، در غیر این صورت امکان مطالبه وجه فاکتور ممکن نیست.
  • 2- مغایرت کالای تحویل گرفته شده: در بسیاری موارد مشاهده می‌شود بنا به دلایل مختلف کالا یک یا چند روز پس از خریداری به دست خریدار می‌رسد. در چنین شرایطی نیز اگر کالایی که خریدار تحویل می‌گیرد با کالای مندرج در فاکتور مغایرت داشته باشد، خریدار می‌تواند به عنوان خواهان در دادگاه حاضر شده و اقامه دعوی مطالبه وجه فاکتور فروش بنماید.

 

رسیدگی قضایی مطالبه وجه فاکتور فروش

به دعوی مطالبه وجوه زیر بیست میلیون تومان در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود و هزینه دادرسی در این مورد معادل دو و نیم درصد مبلغ خواسته شده می‌باشد و به وجوه مازاد بیست میلیون تومان در دادگاه محل اقامت و یا دادگاه محل اجرای تعهد رسیدگی می‌شود که هزینه دادرسی در این مورد نیز چنانچه مبلغ فاکتور تا سقف بیست میلیون تومان باشد معادل دو و نیم درصد و چنانچه مبلغ فاکتور مازاد بر بیست میلیون تومان باشد معادل سه و نیم درصد محاسبه خواهد شد که در این خصوص با توجه به ارسال پرونده از طریق دفاتر خدمات قضایی مبلغ به این دفاتر پرداخت خواهد شد.
چند نکته:

  •  در صورتی که فاکتور فروش فاقد مهر و امضا باشد، تنها در صورتی که فاکتور سربرگ داشته باشد می‌توان برای مطالبه وجه فاکتور اقامه دعوا کرد، چرا که وجود سربرگ نشان دهنده آن است که فاکتور از کدام مغازه و توسط چه کسی صادر شده است.
  •  در صورتی که فاکتورهای فروش امضا شده باشند با استناد به آن می توان بابت مطالبه وجه اقامه دعوی کرد و بعد از صدور حکم قطعی در صورتی که خریدار از پرداخت وجه امتناع ورزد، می‌توان حکم جلب ایشان را گرفت.

 

سجاد نجفی

7888

دانش آموخته دوره دکتری تخصصی حقوق بین الملل عمومی... مشاور و کارشناس ارشد حقوق و مشاوره تحصیلی تخصص گرایش های حقوق- مدرس و مترجم زبان انگلیسی عمومی و تخصصی رشته حقوق