بیش‌ فعالی چیست؟ | علائم و درمان آن

Post
بیش فعالی/ کمبود توجه و تمرکز یک اختلال از سری اختلالات رشد عصبی است. (ادامه دارد)


بیش فعالی/ کمبود توجه و تمرکز یک اختلال از سری اختلالات رشد عصبی است. اختلالات رشد عصبی مجموعه‌ای از اختلالات هستند که شروع آن‌ها در دروه رشد بوده و علایم بالینی آن از دوران کودکی آغاز می‌شود.
در این اختلال کودک یک الگوی مداوم از بی توجهی/بیش فعالی و تکانشگری را نشان می‌دهد. 
بی‌توجهی یعنی کودک نمی‌تواند زمان زیادی را روی مسایلی که نیاز به توجه و تمرکز دارد صرف کند، نمی‌تواند دستورها را کامل و درست دنبال کند، دائما لوازم شخصی خود را گم می‌کند،‌ توانایی برنامه‌ریزی و سازماندهی کارهایش را ندارد و با محرک‌های محیطی خیلی زود حواسش پرت می‌شود.
بیش‌فغالی و تکانشگری یعنی کودک آرام و قرار ندارد، دائما در حال وول خوردن است، یک جا بند نمی‌شود و اگر در مدرسه یا کلاس باشد از روی صندلی خود بلند می‌شود، پر حرفی می‌کند، وسط حرف دیگران می‌پرد و هنوز سوال تمام نشده پاسخ می‌دهد. یک اصطلاح عامیانه در مورد این بچه‌ها این است که "انگار موتور بهش وصل کردن".
مجموعه این رفتارها که باعث "افت عملکرد" شخص می‌شود باید قبل از 12 سالگی دیده شود و حداقل در دو یا سه مکان مختلف این رفتارها گزارش شوند.
نکته: کودکان بین 2 الی 3 سالگی رفتارهای جنب و جوش و بازیگوشی زیادی دارند. که به اشتباه والدین را به این فکر می‌اندازد که کودکشان بیش‌فعال است. تشخیص این اختلال زیر سنین ورود به دبستان نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد و باید با احتیاط صورت بگیرد. چه بسا علت رفتارهای کودک روش نادرست فرزندپروی و مشکلات جسمی و روانشناختی دیگری باشد. تشخیص حتما باید توسط روانشناس کودک انجام شود که با مشاهده کودک و مصاحبه با مادر و حتی معلم می‌توان به تشخیص دقیقی رسید.
در صورت لزوم کودک باید از دارو استفاده نماید و والدین باید به این نکته توجه کنند که درمان نشدن این اختلال، در بزرگسالی مشکلات جدی تری را ایجاد خواهد کرد از جمله افسردگی، شخصیت ضد اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر والکل و ....

یادمان باشد : در دنیایی که برای پرورش یک گیاه هم باید آموزش دید، از آموزش تعلیم و تربیت فرزند خود غافل نشوید. هزینه‌ای که امروز برای رشد و تربیت صحیح کودک خود می‌کنید یک سرمایه گذاری ارزنده برای آینده اوست.

فاطمه فرد

1221

کارشناس ارشد روانشناسی درمانگر کودک و نوجوان،مشاوره پیش از ازدواج مدرس مهارتهاي زندگي و فرزند پروری انجام تستهای سنجش هوش و شخصیت