تربیت کودک | بهترین و درست‌ترین شیوه تربیتی کودکان

Post
بیشتر والدین در جامعه ما به صورت تجربی اقدام به بارداری و فرزند پروری می‌کنند. هر چه از والدین خود دیده‌اند و به مرور زمان یادگرفته‌اند آن‌ها را در این مسیر پیش می‌برد.(ادامه دارد) 

 

بیشتر والدین در جامعه ما به صورت تجربی اقدام به بارداری و فرزند پروری می‌کنند. هر چه از والدین خود دیده‌اند و به مرور زمان یادگرفته‌اند آن‌ها را در این مسیر پیش می‌برد. حتما شنیده‌اید که در متون اسلامی هم ذکر شده که تربیت کودک سال‌ها قبل از تولدش آغاز می‌شود! این نکته یعنی خودسازی فردی قبل از تولد کودک. مطالعه و خواندن کتاب‌های خوب در مورد تعلیم و تربیت کودک، حل کردن مشکلات رفتاری خود، نظم بخشیدن به زندگی زناشویی و ارتباط با همسر. همه این اتفاقات باید رخ دهد تا ورود کودک به زندگی تبدیل به بحران نشود.
اگر دوران کودکی خوبی نداشتید، اگر مشکلات روانشناختی دارید،اگر افسرده هستید، وسواس دارید، مضطرب هستید اقدام به بارداری نکنید مگر اینکه این مسائل را حل کرده باشید.
اگر با همسرتان مشکلات جدی دارید، اگر همسرتان اعتیاد دارد، خشونت فیزیکی دارد و نمی‌تواند خشم خود را کنترل کند، اگر همسرتان مستقل نیست و هنوز "بندناف روانی" اش به خانواده خودش وصل است، اگر مشکلات اقتصادی دارید و برای تامین هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه هستید اقدام به بارداری نکنید.
ورود یک نوزاد به زندگی شما در بهترین حالت و با آمادگی کامل، پر از چالش و استرس خواهد بود، پس اگر با هر کدام از مشکلاتی که ذکر شد دست و پنجه نرم می‌کنید. صبر کنید. مسائل خود را حل کنید. حال خود را خوب کنید و بعد آماده ورود عضو جدید بشوید.
کتاب‌های بسیار خوبی در تمام زمینه‌ها در دسترس عموم قرار دارد. با یک هزینه مناسب اطلاعات صحیح و علمی در اختیار شما خواهد بود که نتیجه سالها تحقیقات روانشناسان و متخصصان سلامت روان بوده و مانند چراغ تابناکی مسیر روبروی شما را روشن می‌کند. در این زمینه می‌توانید از روانشناس کودک و نوجوان هم کمک بگیرید. امروزه تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای داریم که در هر لحظه ما را می‌تواند یاری دهد. روانشناسانی که در هر لحظه از شبانه روز می‌توانید با یک تماس به آنها دسترسی داشته باشید و سوالات و دغدغه‌های آن لحظه از زندگی را که شما را دچار نگرانی کرده بپرسید.
به سوالات زیر دقت کنید، پاسخ چند سوال را می‌دانید؟ آیا از منبع اطلاعاتی صحیحی این جواب ها را دارید یا فقط از اطرافیان شنیده‌اید؟
کودک من تا چه سنی باید از سینه یا شیشه تغذیه کند؟ 
کودک من چگونه باید مکیدن را قطع کند؟ در چه سنی و به چه روشی باید او را از سینه یا شیشه جدا کنم؟
کودک من از چه زمانی باید در اتاق جداگانه بخوابد؟ جدا کردن یا نکردن اتاق خواب کودک چه تاثیری بر کودک من خواهد داشت؟
کودک من از چه سنی باید بتواند بدون استفاده از پوشک کنترل ادرار و مدفوع خود را داشته باشد؟ چگونه فرزندم را از پوشک بگیرم؟
کودک من از چه سنی باید لبخند بزند؟ غلت بزند؟ تولید صدا داشته باشد؟ چهار دست و پا برود؟ بایستد؟ صحبت کند؟ و....؟
آیا لمس نقاط جنسی کودک توسط خود کودک در سنین پایین، خودارضایی محسوب می‌شود؟ در شرایطی که چنین رفتاری در کودک خود دیدم چه واکنشی باید داشته باشم؟
کدام رفتار کودک من طبیعی و کدام رفتار او نشانه‌های مشکلات اوست؟
علت مشکلات تحصیلی کودک من چیست؟ 
رفتارهای خرابکارانه و آسیب زننده کودک من ناشی از تربیت نادرست است یا به دلیل اختلال‌های روانشناختی؟
بسیاری از این سوالات را اگر در زمان درست از خود بپرسید و برای پاسخ درست و اقدام به موقع عمل کنید، جلوی بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری در بزرگسالی گرفته خواهد شد.

یادمان باشد : در دنیایی که برای پرورش یک گیاه هم باید آموزش دید، از آموزش تعلیم و تربیت فرزند خود غافل نشوید. هزینه ای که امروز برای رشد و تربیت صحیح کودک خود می‌کنید یک سرمایه گذاری ارزنده برای آینده اوست.

فاطمه فرد

1221

کارشناس ارشد روانشناسی درمانگر کودک و نوجوان،مشاوره پیش از ازدواج مدرس مهارتهاي زندگي و فرزند پروری انجام تستهای سنجش هوش و شخصیت