آیا من افسرده‌ام؟ | چگونه با افسردگی مبارزه کنم؟

Post
افسردگی را می‌توان به جرات بیماری قرن قلمداد کرد. طی سال‌های اخیر دولت‌ها و نهادهای جهانی هزینه‌های هنگفتی بابت مبارزه با این بیماری کرده‌اند.(ادامه دارد)
 
افسردگی را می‌توان به جرات بیماری قرن قلمداد کرد. طی سال‌های اخیر دولت‌ها و نهادهای جهانی هزینه‌های هنگفتی بابت مبارزه با این بیماری کردند تا جاییکه سازمان بهداشت جهانی در سال 2017 توان خود را با شعار "بیا حرف بزنیم" برای اولین بار به منظور مبارزه با یک بیماری روانی بر مبارزه با این بیماری متمرکز ساخت و این درحالیست که این بیماری رشد روزافزون داشته.
برای بسیاری از ما کم پیش نیامده که این سوال را از خود بپرسیم که :
"آیا من افسرده هستم؟"
"آیا واقعا نیاز به روانشناس دارم؟"
حقیقتی که وجود دارد این هست که گاهی سایه ترس از افسردگی و نام آن ما را تحت استرس و اضطراب شدید قرار می‌دهد و همین فشار روانی ما را به سمت و سوی افسردگی پیش می‌برد.
از علایم و نشانه‌های افسردگی می‌توان موارد زیر را نام برد:
  • خلق ناراحت و اضطراب شدید 
  • منفی‌نگری و احساس ناامیدی 
  • بی‌علاقگی برای شرکت در تفریح و فعالیت¬ 
  • بی‌حالی و کم انرژی شدن و پایین آمدن ریتم زندگی
  • اختلالات در خواب 
  • تغییرات نسبتا ناگهانی اشتها و وزن
  •  بیش از حد فکر کردن به مرگ و خودکشی
اما آیا واقعا شما افسرده هستید؟ برای پاسخ به این سوال روانشناسان تلاش‌های بسیاری داشته‌اند و یکی از راحت‌ترین و البته دقیق‌ترین راه‌ها تست افسردگی میباشد. "پرسشنامه افسردگی بک" یکی از بهترین راه‌های سنجش افسردگی و پاسخ به این سوالات تست روانشناسی است. می‌توانید این تست را همین الان از اینجا انجام دهید و از نمره میزان افسردگی خود در مقیاس بک مطلع شوید.
چند نکته و راهکار برای مبارزه و پیشگیری از افسردگی
ورزش: ورزش کردن علاوه بر تناسب اندام و سلامتی جسمی برای شما فواید دیگری از جمله کاهش استرس  و اضطراب، افزایش اعتماد به نفس و بهبود خواب و رهایی و پیشگیری از افسردگی به همراه خواهد داشت. از تاثیرات روانی ورزش‌ها تا ترشح هورمون اندورفین (هورمون حس خوب) همه و همه نشان‌دهنده تاثیر جدی ورزش بر سلامت روان است. از بهترین ورزش‌هایی که به سلامت روان شما کمک می‌کند می‌توان به پیاده‌روی ،ورزش صبحگاهی (خصوصا به صورت جمعی در پارک‌ها فواید مضاعف دارد)، دویدن آرام، دوچرخه سسوار، شنا و یوگا اشاره کرد. همچنین داشتن یک کیسه بوکس می‌تواند در مواقع لازم به شما در جهت رفع تنش و فشار عصبی کمک فراوانی کند.
شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه و هم‌نوع دوستانه : طبق تحقیقات روز علمی روانشناسان مثبت کمک به هم‌نوعان و فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی کمک فراوانی به افزایش کیفیت زندگی و شادی شما می‌کند.
اصلاح برخی عادات و سلایق : تحقیقات نشان می¬دهد ریشه و سرچشمه افسردگی ما مربوط به برخی از سلایق ماست که از جمله این سلایق می‌توان به موسیقی‌هایی که گوش می‌کنیم اشاره کرد. از دیگر موارد می‌توان به عادات و سلایق غذایی اشاره کرد.
حجم کانال‌های خبری سیاسی و اقتصادی خود در فضای مجازی را کاهش دهید : در این روزها که کانال‌های خبری فضای مجازی غالبا اخبار منفی را بازتاب می‌دهند این کانال‌ها با تکرار (یا به عبارت بهتر تزریق یک خبر به شکل مداوم) یاس و ناامیدی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
راهکارهای ساده را جدی بگیرید: گاهی پاسخ‌های ساده و راحت بهترین راه‌ها یا حداقل بهترین شیوه برای آغاز هستند. 
تنظیم برنامه خواب: تنظیم ریتم خواب یکی از راه‌های مفید برای تنظیم هورمون‌ها و روان هر فرد محسوب می‌شود. 
اطرافیانتان را الک کنید: در روانشناسی یک قانون داریم که می‌گوید شما محصولی از 5 فردی هستید که بیشتر از بقیه با آنان در ارتباط هستید. اگر اطرافیان شما انسان‌های منفی‌گرا و افسرده باشند شما نیز طبعا به همین سمت کشیده خواهید شد.
این را بپذیرید که مشکلات وجود دارند و مشکل و چالش برای انسان است. به جای ناراحتی برای هر مشکل کوچک یا بزرگ سعی کنید آن را حل کنید. هیچگاه فراموش نکنید : "تنها انسان بی‌مشکل انسان مرده است". مارتین سلیگمن پدر علم روانشناسی مثبت همواره بر این نکته تاکید دارد که انسان‌های موفق همان انسان‌های تاب‌ آوری هستند که در مقابله با مشکلات به حل آنان می‌پردازند نه صرفا به بررسی بزرگی آن.
مهارت جدید بیاموزید: مهارت آموزی یکی از راه‌های مناسب برای تقویت انگیزش درونی و میل به شادابی قلمداد می‌شود. اینکه چه مهارتی را یاد بگیرید بستگی به شما و علایقتان دارد
 
در مورد مشکلاتتان حرف بزنید و مشورت کنید: همانطور که بالاتر گفته شد سازمان بهداشت جهانی شعار خود را برای مبارزه با افسردگی "بیا حرف بزنیم" قرار داد یعنی یکی از کاربردی‌ترین و مهمترین راه‌های مبارزه با افسردگی.
سوال: با چه کسی و چگونه حرف بزنیم؟ این یکی از مهمترین سوالاتیست که معمولا افراد بابت ندانستن پاسخ درست آن دچار مشکلات زیادی در زندگی می‌شوند. فراموش نکنید شخصی که شما با او در مورد مشکلاتتان صحبت می‌کنید باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. گاهی این صحبت کردن و مشورت گرفتن به علت انتخاب فرد اشتباه خود مسبب مشکلات بیشتری می‌شود؛ از جمله این مشکلات را می‌توان در دردودل کردن‌های و بیان مشکلات زوجین با والدینشان و گرفتن راهکارهای بعضا ناکارآمد و افزوده شدن مشکلات نام برد. یکی از بهترین افرادی که می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید و از مشورت آن‌ها بهره‌مند شوید یک مشاور است که به واسطه‌ی تحصیلات و تخصص و تجربه می‌تواند کمک زیادی به افراد در حل مشکلاتشان کند.

مجتبی فرزی

4448

روانشناس مثبت گرا حوزه فعالیت : روانشناس مثبت گرا , مشاوره فردی