تغییر جنسیت

Post
گاهی فرد معتقد است که به جنسیت مخالف تعلق دارد مثلا مردی که با اندام و ساختاری کاملا مردانه به دنیا می‌آید اما از ابتدا رفتارهایی زنانه از خود نشان می‌دهد(ادامه دارد)

گاهی فرد معتقد است که به جنسیت مخالف تعلق دارد مثلا مردی که با اندام و ساختاری کاملا مردانه به دنیا می‌آید اما از ابتدا رفتارهایی زنانه از خود نشان می‌دهد و از نظر جنسی تمایل به مفعول بودن در سکس دارد یا برعکس، دخترانی که با بیولوژی زنانه متولد می‌شوند اما به مرور زمان معتقدند که اشتباهی در قالب زن قرار گرفته‌اند و می‌بایست مرد می‌شدند. این افراد از جنسیتی که با آن به دنیا می‌آیند ناراضی هستند و تلاش می‌کنند به اطرافیان تفهیم کنند که اشتباها مرد یا زن شده‌اند. این اختلال را به اصطلاح ترنسکشوال می‌نامند. ترنس‌ها برای یافتن هویت اصلی خود و رسیدن به آن تن به عمل جراحی و تغییر جنسیت می‌دهند.


 دلایل به وجود آمدن اختلال ترنسکشوال :

پسرانی که با این اختلال مواجه می‌شوند اغلب تحت تربیتی زنانه قرار داشته‌اند و در فرآیند یادگیری نقش جنسیتی در طفولیت  صدمه دیده‌اند. حضور کمرنگ پدر در خانه یا نبودنش بنا به‌علت مرگ، طلاق یا انتقال طولانی مدت در خارج از منزل باعث صدمه به الگوپذیری نقش مردانه در پسربچه‌ها می‌شود زیرا چنین پسرانی از داشتن الگو محروم بوده‌اند و اگر مادر مقتدر باشد پسربچه جهت به‌دست آوردن امنیت روانی از مادر الگوبرداری می‌کند و مثلا کارهای منزل را انجام می‌دهد.

 

 آمار وضعیت ترنس‌ها در ایران :

اختلال هویت در ایران همانند سایرکشورهای دنیا وجود دارد. در ایران بیشترین میزان تغییر جنسیت درمقایسه، از مرد به زن یا به اصطلاح M to  F می‌باشد تا زن به مرد. در کل از 50 تا 100 هزار نفر، 1نفر دچار این اختلال می‌باشد. درسال آماری حدود 40 نفر موفق به تغییر جنسیت می‌شوند. در آمارجهانی تغییر جنسیت زن به مرد کمتر از این آمار در ایران است. ترنس‌های زن که تمایل به مرد شدن دارند در ایران بیشترهستند که احتمالا دلایل فرهنگی، مذهبی و قومیتی در این امر دخیل می‌باشند. بیشترین تغییر جنسیت در ایران در نیمه شمالی کشور به‌خصوص تهران متمرکز است.

 

 مراحل تغییر جنسیت در ایران :

فرد پس از مراجعه به روانشناس، روانپزشک وسکس تراپیست مصاحبه‌های مورد نیاز را انجام می‌ دهد. پس از تایید و گذر از این مرحله، به کمیسیون پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود ونهایتا مجوز تغییر جنسیت از دادگاه و همچنین اخذ مدارک هویت جدید داده می‌شود. فرد پس از تغییر جنسیت اگر پشیمان شود راه برگشتی وجود ندارد بنابرین ضرورت دارد که همانند سایر کشورهای خارجی یک دوره آزمایشی قبل از انجام عمل قرار داده شود که اگر فرد ازتغییر جنسیت پشیمان شد راه برگشتی داشته باشد با این توضیح که 1 تا 2 سال هورمون تراپی برای متقاضیان تغییرجنسیت انجام شود تا به‌صورت آزمایشی در نقش جنس مخالف زندگی کنند و در آن مدت هم کارت موقت هویت جدید برایشان صادر شود. اگر تصمیمشان جدی شد که به عمل تن می‌دهند و اگر دچار پشیمانی شدند برگشتن به هویت اولیه امکانپذیر باشد.

 

 توان مالی، مسئله مهم در تغییر جنسیت :

عمل تغییر جنسیت باید توسط ارولوژیست و جراح پلاستیک صورت گیرد. در ایران سازمان بهزیستی به افرادی که مجوز تغییر جنسیت بگیرند مبلغ 4 میلیون تومان وام کمک هزینه عمل و 1 میلیون تومان بلاعوض خواهد داد. این عمل تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیست و هزینه نسبتا سنگینی در برخواهد داشت اما افرادی که توان مالی ندارند دولت نیمی از هزینه‌ها را به عهده خواهد گرفت.

 

 

 راه‌های درمان ترنس‌ها :

ابتدا راه‌های درمانی غیر جراحی از جمله روان درمانی، هورمون تراپی، گروه درمانی و در آخرعمل جراحی می‌باشد. پس از عمل کنترل‌های مرتبی جهت بررسی نتیجه عمل صورت می‌گیرد و به‌صورت موازی روانپزشک هم مداخلات لازم را انجام خواهد داد زیرا در صورت نارضایتی از تغییر جنسیت و منزوی و افسرده شدن فرد او را به سوی خودکشی سوق خواهد داد.

 نقش جامعه در بهبودی وضعیت ترنس‌ها :
در جامعه ایران با وضعیت فرهنگی_مذهبی که وجود دارد تغییر جنسیت بسیار مشکل است. نقش‌های جنسیتی تعریف شده‌ای که برای زن و مرد وجود دارد ونهادینه شده و نگاه‌های سنگین جامعه روی افرادی که ناقض آن‌ها باشند کابوس هولناک اقلیت‌های جنسیتی در ایران می‌باشد. برایمان دشوار است که بپذیریم پسری که تا دیروز پسر بود امروز آرایش شده و در قالب دختر به جامعه بیاید اما اگر انصافا بخواهیم قضاوت کنیم باید بگویم این حق ترنس‌ها هست که آزادانه و بدون ترس از اذیت و آزار و فحاشی و نگاه‌های سنگین جامعه کنار دیگر افراد زندگی کنند. روح این افراد گویی در جسمی اسیر است که متعلق به او نیست و این بسیار عذاب آورست که عمل و رهایی را به حصار تنگ قضاوت جامعه ترجیح دهند. دیدن فیلم (( آیینه های روبرو )) را پیشنهاد می‌دهم به افرادی که تصور می‌کنند ترنس‌ها حق زندگی در جامعه را ندارند.